Specialty Winners 1979-1981

1979: First National Specialty Show, August 18-19, Medina, OH

bcca-hi-res-logo-trans-bkgrd-200pix

Host Club: Western Reserve Bearded Collie Club
Judge: Mrs. C. Seaver Smith, Jr.
Futurity Judge: C. Seaver Smith, Jr.

BOB, BOW, WB: Eng./Can. Ch. Edenborough Kara Kara of Josanda

WD: Gaymardons Baron of Bramel

1979 Candid shot, last dog in line is BOB winner (Kara Kara) in front of her is WD (Gaymardon's Baron of Bramel). Click the photo to see a larger version.

  • BOB, BOW, WB: Eng./Can. Ch. Edenborough Kara Kara of Josanda, Mr. & Mrs. A.D. Taylor
  • BOS: Ch. Glen Eire Willie Wonderful, Carol L. Dean and Anne V. Dolan
  • WD: Gaymardons Baron of Bramel, John L. & Kay Webb
  • Best in Futurity: Tudor Lodge’s Anne Boleyn, Roy & Joan Blumire

 

1980: August 16-17, Macungie, PA

bcca-hi-res-logo-trans-bkgrd-200pix

Host Club: Delaware Valley Bearded Collie Club
Judge: Robert Ward
Juniors Judge: Virginia Westfield
Obedience Judge: Frank Valek
Futurity Judge: Gail Miller
Sweeps Judge: Gail Miller

BOB: CH Mistiburn Merrymaker. Photo by Jerry Bergen.

BOB: CH Mistiburn Merrymaker. Photo by Jerry Bergen.

BOW, WB: Glen Eire Good Gracious

WD: Cricket's Lookin Good

BOS: Ch. Brambledale Blue Bonnet, CD. Click the photo to see a larger version.

Best in Sweeps: CH Rich-Lins R.C.

Best in Futurity: Aellen's Dawn of Blu Fantasia

  • BOB: Ch. Mistiburn Merrymaker, Jane W. Turner
  • BOS: Ch. Brambledale Blue Bonnet, CD, Mr. & Mrs. Robert Lachman
  • BOW, WB: Glen Eire Good Gracious, Carol L. Dean and Anne V. Dolan
  • WD: Cricket’s Lookin Good, Nona Albarano
  • OBED. HIT: Ch. Cauldbrae’s Mardi Gras, Karl & Sheryle Nussbaum (First Specialty Obedience Trial)
  • Futurity: Aellen’s Dawn of Blu Fantasia, Arlene Byers-Rutherford & Ruth Colavecchio
  • Sweeps (First Specialty Sweepstakes):
    • BEST: Ch. Rich-Lins R.C., Sondra Franc
    • BOS: Cricket’s Pennyroyal, Mr. & Mrs. Robert Lachman, Heath Lachman
  • JUNIOR: Not Awarded

 

1981: August 15-16, Woodstock, IL

bcca-hi-res-logo-trans-bkgrd-200pix

Host Club: Chicagoland Bearded Collie Club
Judge: Eleanor Evers
Juniors Judge: Dana Cline
Obedience Judge: Kent Delaney
Futurity Judge: Mrs. Robert Abrams, Jr.
Sweeps Judge: John Cramer

BOW, WB: Ha'Penny Sweetwater Agility

WD: Ha'Penny Moonshadow

  • BOB: Ch. Brambledale Blue Bonnet CD
  • BOS: Eng./Am. Ch. Chauntelle Limelight
  • BOW, WB: Ha’Penny Sweetwater Agility
  • WD: Ha’Penny Moonshadow
  • OBED. HIT: Sno-Berry’s Black Blazer
  • Futurity: Am./Can. Ch. Jande’s Just Dudley
  • Sweeps:
    • BEST: Am./Can. Ch. Jande’s Just Dudley
    • BOS: Not Awarded
  • Junior: Gail Elizabeth Miller