Specialty Winners 1992-1993

1993: September 5-8, San Francisco, CA

 

1993-for-web

Host Club: Bearded Collie Club of the Golden West
Judge: Cynthia Mahigian Moorhead
Sweeps Judge: Gail E. Miller
Obedience Judge: Rosalie Alvarez
Herding Judges: Linda Rorem & Shannon Oxford (Test Only)
Junior Showmanship Judge: Cynthia Mahigian Moorhead

BOW, WB: Britannia How Sweet It Is

WD: Edmar Lil Dickens at Tiffany

 

Conformation Judge: Cynthia Mahigian Moorhead
BOB: Ch. Brigadoon’s Extra Special – Virginia & Michel Hannigan

BOW, WB: Britannia How Sweet It Is – Michele Ritter
BOS Ch. Pipadene Hosanna – Rosemary Schroeder
WD: Edmar Lil Dickens at Tiffany – Audrey Barnes
Sweeps: Judge: Gail E. Miller
BIS (puppy): CH Aellen’s Going Platinum – Linda J. Weeks
BOS (puppy): CH Glengarry Dreams That Last – Debbie K. Doty & Carolee DeWitt
Best Veteran: Ch. Potterdale Double Image – Bea & Kevin Sawka
BOS Veteran: Ch. Chriscaro’s Calico, CD – Katherine B. Widell
Obedience: Judge: Rosalie Alvarez
Highest Scoring Dog in Regular Class: Sunshine’s Risky Business CD – Cynthia K. Nellipowitz
Junior Showmanship: Judge: Cynthia Mahigian Moorhead
Best Junior Handler Kathleen Ferguson

1992: July 5-8, Troy, MI

 



Host Club: Bearded Collie Club of Southeastern Michigan
Judge: Jim Shannon
Sweeps Judge: Jean Jagersma
Junior Showmanship Judge: Dennis M. Barnes
Obedience Judge: Emily MacLean.

BOW, WD: Fin/Can CH Dupton Double Scotch

BOS, WB: Ha'Penny Mirimar Leontyne

Obedience HIT: Ch Walkoway's Frosted Flakes CDX

 

Conformation Judge: Jim Shannon
BOB: Ch. Britannia Ticket to Ride, Michele Ritter

BOS, WB: Ha’Penny Mirimar Leontyne, Mr. & Mrs. J. Richard Schneider
BOW, WD: Dupton Double Scotch, Nina Brusin
Sweeps: Judge: Jean Jagersma
BIS (puppy): CH Hyatt’s Formal Attire, Rosemary Schroeder
BOS (puppy): Simi Memories of Summer, Carol Newkirk & Connie Wentling
Veteran Sweeps: (First Veteran Sweeps) Judge: Chris Walkowicz
Best Veteran: Colbara Black Moldavian CD, Julie Smith
BOS Veteran: Ch. Gaelyn Copper Artisan PT, Harry C. Witte
Obedience: Judge: Emily MacLean
Highest Scoring Dog in Regular Class: Ch/OTCh Walkoway’s Frosted Flakes CDX, James G. & Linda Leek
Junior Showmanship:

Judge: Dennis Barnes

Best Junior Handler Alexandra Feldman