Specialty Winners 2000-2001

2001: October 3-7, Hunt Valley, MD

 



Host Club: National Capital Bearded Collie Club
Judge: Gail Miller
Sweeps Judge: Charlotte Laning
Obedience Judge: Hal Cash
Herding Judges: Jerry Rowe & Roy Johnson
Agility Judge: Kathy McCoubrey
Junior Showmanship Judge: Sharon V. Yon

BOW, WB: Papaw Tailwind Poison Ivy

 

Conformation Judge: Gail Miller
BOB: Ch Raintree Ha’Penny Behaving Badly, Sandra Howell-White & Robert Lamm & Lesley Woodcock

BOW, WB: Papaw Tailwind Poison Ivy, Leslie & Michael Papa
BOS Ch Classical American Woman, Julie A. Smith & Bea Sawka
WD: Meadows’ Truth or Dare, Claudia McNulty
RWD: Arlin Supernatural Storm, Arlene Fenney & Lisa Bettis
RWB: Brandmar N Chelsic High Society, C Longhofer, S Lybrand & P McDonald
Stud Dog: Ch. Diotima Bear Necessity CD, P McDonald & S Lybrand & K & L Swain & P Hyde
Brood Bitch: Ch. Sheiling’s D’Arque Sugar, Cheryl Poliak & Steve Klinger
Selects:
  1. Ch Diotima Bear Necessity, P McDonald & S Lybrand
  2. Ch Brigadoon Tuxedo Jake, Ann & Michael Fuchs & Penny Hanigan
  3. Ch Rallentando Rumour Has It, I & R Copus
  4. Ch Stonebay N’ Foxlane Got It All, Cindy Alspaugh
  5. Ch Britannia How’s Tricks, Michele Ritter & Chet Jezierski
  6. Ch Brigadoon Second Hand Rose, Penny Hanigan
  7. Ch Sheiling Angel of the D’Arque, Catherine & G.M. Perry
  8. Ch Nonesuch Sawyer Brown, Cheryl Poliak & Steve Klinger
  9. Ch Colledge Spirit of Sheiling, Elaine O’Carroll
  10. Ch Ragtyme Brigadoon Bring It On, Lynn & Vincent Zagarella
  11. Ch Blackfriar Still Hot at Brigadoon, Penny Hanigan & Kathy Wilson
  12. Ch Kiltie’s Jabberwocky, Mary A Pflum & Joyce A Burgett & Kim Raleigh
  13. Ch Meadows’ Nothing’s Simple, Claudia McNulty & John & Edith Deegan
  14. Ch Briarpatch Portraitist, Lucy Campbell-Gracie
  15. Ch Fox Lane Stonebay Go Blue, Karen C. Nicoff & Doreen Nicoff
Sweeps: Judge: Charlotte Laning
BIS (puppy): Dunhill Cruisin’ With Attitude, Ray & Kathy Harrington
BOS (puppy): Britannia Lunar Eclipse, K Andreassend & M Haarsager & M Ritter
Best Veteran: Ch. Diotima Bear Necessity CD, P McDonald & S Lybrand & K & L Swain & P Hyde
BOS Veteran: Ch Britannia Sweet Temptation PT, Roberta Stuart & Michele Ritter
Obedience: Judge: Hal Cash
Highest Scoring Dog in Regular Class: Llwynogyn’s Four Leaf Clover UDX, Helen Anaya
Highest Combined Score in Utility and Open B: Llwynogyn After the Fall UD NA, Carli Bates
Herding: Judges: Jerry Rowe & Roy Johnson
High in Trial Sheep (AM): Caliburn Arcadia Mercedes PT, Carla Longhofer
Reserve High in Trial Sheep (AM): Ch Britannia License to Thrill HT, Sandy Weiss and Michele Ritter
High in Trial Ducks (AM): Ch Britannia License to Thrill HT, Sandy Weiss and Michele Ritter
High in Trial Sheep (PM): Ch HC Britannia Chip Thrills HX UD MX AXJ, Sandy Weiss and Michele Ritter
Reserve High in Trial Sheep (PM): Caliburn Arcadia Mercedes PT, Carla Longhofer
High in Trial Ducks (PM): Ch HC Britannia Chip Thrills HX UD MX AXJ, Sandy Weiss and Michele Ritter
Agility: Judge: Kathy McCoubrey
High in Trial Standard: Britannia Belle O’ the Ball, Joanne Williamson
High in Trial Jumpers with Weaves: Ch Colledge Spirit of Sheiling, Elaine O’Carroll
Junior Showmanship:

Judge: Sharon Yon

Best Junior Handler Jaimie Short

2000: October 10-15, Oconomowoc, WI

 



Host Club: Chicagoland Bearded Collie Club
Judge: Denise Barley
Sweeps Judge: Virginia (Penny) Hanigan
Junior Showmanship Judge: Sulie Greendale-Paveza
Herding Judges: Dana Hasemeier & Peggy Richter
Agility Judge: Jean Munger
Obedience Judge: Elmer Willems

BOS: CH Cameron's Cairngorm

BOW/WD/Select 3: Wagmoor's Piper's Promise

WB/Select 6: Daybar Shaken Not Stirred

RWB: Nonesuch Totally Awesome

 

Conformation Judge: Denise Barley
BOB: CH Made An Impression at Diotima, Owner: Linda Swain & Patricia Hyde

BOS: CH Cameron’s Cairngorm, Owner: JoAnne Watts
BOW, WD: Wagmoor’s Pipers Promise, Owner: R&R Masley/M&N Steckel
WB: Daybar Shaken Not Stirred, Owner: Leslie & Michael Papa
RWD: Britannia It’s a Gimme, Owner: Nancy Stevens & Robert Stevens
RWB: Nonesuch Totally Awesome, Owner: Cheryl Poliak & Steve Klinger
Veteran Dog: CH Windmist Just for Joel, Owner: Cyndie D. Reinheimer
Veteran Bitch: CH Cameron’s Cairngorm, Owner: JoAnne Watts
Stud Dog: CH Diotima Bear Necessity CD, Owner: Pat McDonald & Susan Lybrand & Karen Kaye
Brood Bitch: CH Old Smuggler’s Her Highness, Owner: Charlotte Laning
Sweeps: Judge: Virginia (Penny) Hanigan
BIS (puppy): Aberdeen Ha’Penny Cool Cruser, Owner: Christina L. Miller
BOS (puppy): Wigglesworth Dot Com, Owner: Sharon & Jeff Ipser / Burt & Ester Levey
Best Veteran: CH. Classical American Woman, Owner: Bea Sawka & Julie Smith
BOS Veteran: CH. Diotima Bear Necessity CD, Owner: Pat MacDonald & Susan Lybrand & Karen Kaye
Obedience: Judge: Elmer Willems
Highest Scoring Dog in Regular Class: Sherwood’s Heart Throb – Owners: Karen Becker & Deborah B. Ritchie
Herding: Judges: Dana Hasemeier & Peggy Richter
High in Trial: CH Artisan Dreamcatcher PT, Owners: Ann A. Witte, Carol Sirrine & Brian Wistrom
Reserve High in Trial: Beau Chien’s Emma Peal HT, Owner: Roberta Teller
Agility: Judge: Jean Munger
High in Trial Standard: Can Ch/OTCH Buaidh Mithandril Xerox O’Jen MX, MXJ, MAD, JM, RM, MADC, MSN, AG.I, Am CD, HIC, FbDCH, CGC Owner: Leslie Dawson North
High in Trial Jumpers with Weaves: Can Ch/ADCH Bedlam’s Catch Me If You Can MX, MXJ, MADC, AG.I, Can/Am CDX, HIC, FM, CGC, Owner: Leslie Dawson North
Junior Showmanship:

Judge: Sulie Greendale-Paveza

Best Junior Handler Adam Bernardin