Specialty Winners 2008-2009

2009: October 4-10, Minnetonka, MN


Host Club: Bearded Collie Club of America
Judge: Anne Wilding
Sweeps Judge: Linda Aronson
Futurity Judge: Gaye Brockett
Junior Showmanship Judge: Mary Murphy-East
Herding Judges: Gérard Baudet, Terry Workman, & Sean Hathaway
Agility Judge: Tom Slattery
Obedience Judge: Cindy Rustad
Rally Judge: Phil Rustad

BOB: CH Hillside Spirit of Christmas

BOS: CH Spiritwood’s What Lola Wants

BOW, WD: Dreamchaser Top Hat 'N Tails

WB: CH Dunhill Celebration

Best In Futurity: Sweetwater’s Pink Ribbon

Photos Copyright © Kathleen Shaffer, Pup Art. Official photographer’s website

Conformation Judge: Ms. Anne Wilding
BOB: CH Hillside Spirit of Christmas – Brenda & Greg Wantland

BOS: CH Spiritwood’s What Lola Wants – Owners: Sheila & Jim Larsen
BOW, WD: Dreamchaser Top Hat ‘N Tails – Owners: Rhonda Brown & Debra Quadland
WB: CH Dunhill Celebration – Owners: Ray & Kathy Harrington & C. O’Neil
RWD: Britannia Top Spot – Owners:Michele Ritter & Kelly Canham
RWB: Stonebay Life Is Good – Owners: Cindy Alspaugh & Amy Alspaugh Penuel
Veteran Dog: CH Britannia Back To The Future – Owners: Michele Ritter & Chet Jezierski
Veteran Bitch: CH Meadows’ Nothing Simple – Owner: Claudia McNulty
Stud Dog: CH Nonesuch H’Air Jordan – Owners: Cheryl Poliak & Steve Klinger
Brood Bitch: CH Motlikru-Buaidh Earth Angel – Owners: Trina Neil & Nellie Neil
Sweeps: Judge: Linda Aronson, DVM
BIS (puppy): CH Old Smuggler’s Front Runner – Owners: Cheryl and Dennis Fehrer
BOS (puppy): Brisk Hair’s LionBrown Zayn – Owners: Trina Neil and Nellie Neil
Best Veteran: CH Meadow’s Nothing Simple – Owner: Claudia McNulty
BOS Veteran: CH Cameron’s D’Arque Reflection – Owners: Kelly Canham & Jaimie Short
Futurity: Judge: Gaye Brockett
Best in Futurity: Sweetwater’s Pink Ribbon – Owner: Debby Furlow
BOS in Futurity: Buaidh-Motlikru Frequent Flyer – Owner: Leslie MacFarlane
Obedience: Judge: Cindy Rustad
Highest Scoring Dog in Regular Class: OTCH MACH O’Duinnin Oh Dat Jack B Nimble UDX4 RE MJP VX – Owner: Jill Scarborough
Herding: Judges: Gérard Baudet, Terry Workman, & Sean Hathaway
High in Trial (Sunday Trial #1 Sheep): Britannia Zoom To Spare – Owners: Michele Ritter & Hank & Joyce Price
High in Trial (Sunday Trial #2 Sheep) Britannia Zoom To Spare – Owners: Michele Ritter & Hank & Joyce Price
High In Trial (Monday Trial) Britannia Zoom To Spare – Owners: Michele Ritter & Hank & Joyce Price
Agility: Judge: Tom Slattery
High in Trial Standard: Cameron Sugarland Express CD RN AX AXJ – Owner: Jill Scarborough
High in Trial Jumpers with Weaves: Cameron Sugarland Express CD RN AX AXJ – Owner: Jill Scarborough
Fifteen and Send Time: Hyatt’s Happy Go Lucky Girl MX MXJ – Owner: Jane Norikane
Junior Showmanship:

Judge: Mary Murphy-East

  Best Junior Handler: Anna Gracie

2008: October 15-31, Rohnert Park, CA

2008 - "A Vintage Year"Chet Jezierski

 

Host Club: Bearded Collie Club of the Golden West
Judge: Mrs. Wendy Hines
Sweeps Judge: Mr. Tom Dixon
Futurity Judge: Ms. Mary Jo Steger
Obedience Judge: Mrs. Rosalie Alvarez
Herding Judges: Sue Haase, Rochelle Stanford Dias, Bob Ewing, Allison Ruhe
Agility Judge: Mrs. Ann B. McQuillen
Junior Showmanship Judge: Mrs. Arlene Rubenstein

BOB: CH Britannia Back To The Future CD RE PT AX MXJ

BOW, WB: CH Ragtyme Whenever, Wherever

BOS: CH Sweetwater’s North Wind

WD: Farmarens Highland Piper

RWD: Britannia Piece of My Heart

RWB: Brandmar She's All That

Best in Sweeps - Highlander Shall We Dance

BOS in Sweeps: CH Highlander He Shoots He Scores

Best Veteran in Sweeps - CH Britannia Blockbuster

BOS Veteran in Sweeps: CH Ragtyme N That’s The Way It Is

Best in Futurity: Brandmar’s Special Edition

BOS in Futurity: Brandmar’s Happy Singing Dancing

Show photos copyright © Donald McKee, TopFlight Photography.
See the Specialty photos on the official photographer’s website.

Conformation Judge: Mrs. Wendy Hines
BOB: CH Britannia Back To The Future CD RE PT AX MXJ – Michele Ritter & Chet Jezierski

BOS: CH Sweetwater’s North Wind – Deborah & Larry Furlow
BOW, WB: CH Ragtyme Whenever, Wherever – Lynn & Vince Zagarella & Jackie Zagarella
WD: Farmarens Highland Piper – K Andreassen, M Haarsager, H Valenzuela, & M Ritter
RWD: Britannia Piece of My Heart – C Taylor, W. Carter, A Steltz, M. Ritter
RWB: Brandmar’s She’s All That – Susan Lybrand & Nicole Conner
Veteran Dog: CH Britannia Back To The Future – Michele Ritter & Chet Jezierski
Veteran Bitch: Ch Pentangle’s Magnolia Blossom – Robin Lee Hood
Stud Dog: Ch Brynmar’s Take My Breath Away – Linda Swain & Pat Hyde
Brood Bitch: Ch Ragtyme N That’s The Way It Is – Lynn & Vince Zagarella
Sweeps: Judge: Tom Dixon
BIS (puppy): CH Highlander Shall We Dance – Beth Tilson
BOS (puppy): CH Highlander He Shoots He Scores – Molly McNamara
Best Veteran: Ch Britannia Blockbuster – Carole & Jim Desmond & Michele Ritter
BOS Veteran: CH Ragtyme N That’s The Way It Is – Lynn & Vince Zagarella
Futurity: Judge: Ms. Mary Jo Steger
Best in Futurity: Brandmar’s Special Edition – Donna Reany & Susan Lybrand
BOS in Futurity: Brandmar’s Happy Singing Dancing – Susan Lybrand & JN Conner
Obedience: Judge: Mrs. Rosalie Alvarez
Highest Scoring Dog in Regular Class: CH Colquhoun’s Phunshine Phinn – Jennifer Sanders & Robin Lee Hood
Herding: Judges: Sue Haase, Rochelle Stanford Dias, Bob Ewing, Allison Ruhe
High in Trial (Saturday Sheep): CH Britannia Zoots Me Fine RE HXAs HSAd OA AXJ NF – Sharon Prassa and Michele Ritter
High in Trial (Saturday Ducks) CH Pentangle’s Forever Young HXAsd NA NAJ RN – Debra Thomas, DVM
High In Trial (Sunday Sheep) Pentangle’s Touch the Skye HXAsd – Connie and Vaughn Hoffman
High In Trial (Sunday Ducks) CH Pentangle’s Forever Young HXAsd NA NAJ RN – Debra Thomas, DVM
Agility: Judge: Mrs. Ann B. McQuillen
High in Trial Standard: Aceilidh’s World Class Dasher – Leslie Dawson-North
High in Trial Jumpers with Weaves: Aceilidh’s Thrills of the Chase – Leslie Dawson-North
Fifteen and Send Time: Aceilidh’s Thrills of the Chase – Leslie Dawson-North
Junior Showmanship:

Judge: Mrs. Arlene Rubenstein

  Best Junior Handler: Brittany Brody