Specialty Winners, 2016

2016: September 19-23, Holiday Inn Boxborough, Boxborough, MA

2016-Logo-web 2

Host Club: Bearded Collie Club of Maine
Judge: David Hyde, Natterjack
Beginner Puppy Judge: Robert Lamm, Raintree
Sweeps Judge: Ruth Colavecchio, Aellen
Junior Showmanship: Chantal Andrew
Obedience Judge: Elizabeth (Tibby) Chase
Herding: Terry Wofford, Louis Thompson
Rally: Denise Lacroix
Agility: Tom O’Brien

Best of Breed/WD/Best BBE – Dunhill Brampton Fly Me to the Moon

BOS – GCH Classical’s Playing With Fire

WB – Blessings Wiggleworth Unstoppable

RWD – Highland’s Puttin’ on the Ritz

RWB – Aberlour’s Wicked

Select Dog – Ch Glenspey Taking My Turn

Select Bitch – GCH Potterdale Jubilee Diamond AXJ NF RE BN PT

Best in Sweeps – Highland’s Give Me Your Answer Do

BOS in Sweeps – Raintree He’s So Fine

Best Veteran in Sweeps – CH Dunhill Inspiration

BOS in Veteran Sweeps – GCH Strathearn Hart and Soul

HIT in Agility (Standard and JWW) – CH MACH Li’l Clove Hello Poppet CD RE HSAs MX5 MXJ5 XF CGC

HIT-Herding-Trial 1 – CH Pentangle’s Special Agent CD RE HSAs OA OAJ XV

HIT Herding – Trial 2 – CH Li’l Clove True Grit VCD1 BN RE HIAds HXAd MX MXJ XF CGC

Chip Versatility Award – CH Li’l Clove True Grit VCD1 BN RE HIAds HXAd MX MXJ XF CGC

Conformation and Performance Photos Copyright © 2016 Beth Adams, Candid Canine Photography.

Conformation David Hyde
BOB/BOW/WD/Best BBE Dunhill Brampton Fly Me to the Moon – Pat Sherwood
BOS GCH Classical’s Playing With Fire, Penny Heck & Julie Kempster & Bea Sawka
WB Blessings Wiggleworth Unstoppable – Christa McChancy
Select Dog Ch Glenspey Taking My Turn – Cheryl Fehrer
Select Bitch GCH Potterdale Jubilee Diamond AXJ NF RE BN PT – Casey Minner & Sandy McDonald
RWD Highland’s Puttin’ on the Ritz, N. Silverman & F. Slobodin & Lillian Esposito & Kathy DuPont
RWB Aberlour’s Wicked, Dawn Mieras
Best Puppy Raintree He’s So Fine, Lesley Woodcock & Robert Lamm & Susan Ross
Veteran Dog GCH Strathearn Hart and Soul – Ann & Tom Dixon
Veteran Bitch Ch Classical Alexis on Fire CD RA, Julie Kempster & Bea Sawka
Stud Dog GCH Dreamchaser Strathearn Soulmate, Deb Quadland & Tom Dixon & Graeme Burdon
Brood Bitch CH Liberty’s Copper Belle, Diane Banks
Brace GCH Dreamchaser Strathearn Soulmate/GCH Strathearn Hart And Soul
Awards of Merit:
  • CH Liberty’s Taste Of Brodie’s
  • GCH Sweetwater’s Blue Ribbon CGC
  • GCH Briarpatch Just One Look PT CD RE OA OAJ
  • CH Britannia For Pete’s Sake
  • CH MacCorkindale Windward Joy
  • CH Manortonway Magical Moment NA NAJ RN
  • CH Liberty’s Copper Belle
  • CH Meadows’ Ready To Shine
Sweeps Judge Ruth Colavecchio
Best in Sweeps (puppy) Highland’s Give Me Your Answer Do, Robin Deily & Barry Coles & Lillian Esposito & Michele Ritter
BOS in Sweeps (puppy) Raintree He’s So Fine, Lesley Woodcock & Robert Lamm & Susan Ross
Best Veteran in Sweeps CH Dunhill Inspiration<, Ray Harrington/td>
Best Opposite Veteran in Sweeps GCH Strathearn Hart and Soul, Ann & Tom Dixon
Obedience Judge Elizabeth Chase
Highest Scoring Dog in Regular Classes Britannia Sebring Serenipity CDX RE BN PT — Brenda Cox & Kirsten Andreassend & Michele Ritter
Herding Judges Terry Wofford & Louis Thompson
HIT #1 CH Pentangle’s Special Agent CD RE HSAs OA OAJ XV, Beth Scorzelli
HIT #2 CH Li’l Clove True Grit VCD1 BN RE HIAds HXAd MX MXJ XF CGC, Sonja Blanchard
Agility Judge: Tom O’Brien
Standard CH MACH Li’l Clove Hello Poppet CD RE HSAs MX5 MXJ5 XF CGC, Trudy Wisner
JWW CH MACH Li’l Clove Hello Poppet CD RE HSAs MX5 MXJ5 XF CGC, Trudy Wisner
“Chip” Versatility Award CH Li’l Clove True Grit VCD1 BN RE HIAds HXAd MX MXJ XF CGC, Sonja Blanchard