Specialty Winners 1996-1997

1997: September 26 – October 1, Rohnert Park, CA

 



Host Club: Bearded Collie Club of the Golden West
Judge: Jenny Osborne
Sweeps Judge: Chris Schaefer-Blair
Obedience Judge: Mary Lou Just
Herding Judges: Linda Rorem & Cathy Modica
Agility Judge: Tammy Wiebe
Junior Showmanship Judge: Donavon Thompson

BOB: CH Hermosa Mtn Colquhoun McDuff

WD: Classical Make My Day

Best Junior Handler: Laura Ellen Faris

HIT: Edmar My Own Sweet Patsch

 

Conformation Judge: Jenny Osborne
BOB: CH Hermosa Mtn Colquhoun McDuff – Robin Lee Hood

BOW, WB: Classical Starstruck – Bea & Kevin Sawka
BOS CH Classical American Woman – Julie Smith & Bea Sawka
WD: Classical Make My Day – Ron Grant & Bea Sawka
Sweeps: Judge: Chris Schaefer-Blair
BIS (puppy): Kiltie’s Jabberwocky – Mary Ann Pflum
BOS (puppy): Kiltie’s Jock Tanison – Mary Ann Pflum
Best Veteran: CH Classical’s One N Only – Julie Smith & Bea Sawka
BOS Veteran: CH Edmar This Bud’s For You – K. Harrington & Marie Moe
Obedience: Judge: Mary Lou Just
Highest Scoring Dog in Regular Class: CH Britannia Chip Thrills HI – Sandy Weiss & Michele Ritter
Herding: Judges: Linda Rorem & Cathy Modica
High in Trial: Edmar My Own Sweet Patsch – Mary A. Lott
Agility: Judge: Tammy Wiebe
High Score in Novice A/B Standard: CH Balgrae’s Sean McKay CD HS NA – Joanne Williamson
Junior Showmanship:

Judge: Donavon Thompson

Best Junior Handler Laura Ellen Faris

1996: September 1-4, Orlando, FL

 



Host Club: Bearded Collie Club of Central Florida
Judge: Suzanne Moorhouse
Sweeps Judge: Lucy Campbell-Gracie
Junior Showmanship Judge: Chantal Andrew
Herding Judges: Bob Vest & Leida Jones
Agility Judge: Beth Canner First Specialty Agility Trial
Obedience Judge: Don Young & Richard C. O’Mara

BOW, WB: Rallentando Razzle Dazzle 'Em

WD: Diotima Take a Look

Best Junior Handler: Amy Alspaugh

Obedience HIT: CH OTCH Walkoway's Frosted Flakes

 

Conformation Judge: Suzanne Moorhouse
BOB: Ch. Britannia How Sweet It Is, CD, PT, Michele Ritter

BOS: Ch. Potterdale Huck Finn, Judith LeRoy
BOW, WB: Rallentando Razzle Dazzle ‘Em, Ian & Rebecca Copus
WD: Diotima Take A Look, Brenda Wantland & Karen Kaye
Sweeps: Judge: Lucy Campbell-Gracie
BIS (puppy): Ch. Tartan’s Stewart O’Dundee, Carole M. Griffith & Teddi Harsch
BOS (puppy): Meadows’ Just The One, Claudia McNulty & Suzanne McCrate
Best Veteran: Ch. Britannia Love Me Do, Pat McDonald & Susan Lybrand
BOS Veteran: Ch. Shilstone Charlie Charcoal, Sheila Green
Obedience: Judge: Don Young & Richard O’Mara
Highest Scoring Dog in Regular Class: Ch/OTCh Walkoway’s Frosted Flakes UDX, James G. & Linda Leek
Retired the HIT Challenge Trophy
Highest Combined Score in Utility and Open B: Llywynogyn After the Fall UD NA, Carleton J. Bates
Herding: Judges: Bob Vest & Leida Jones
High in Trial: CH Balgrae’s Sean McKay CD PT, Joanne Williamson
Agility: Judge: Beth Canner
High in Trial Standard: Buaidh Mithrandil Xerox O’Jen, Leslie Dawson-North
Junior Showmanship:

Judge: Chantal Andrew

Best Junior Handler Amy Alspaugh