Specialty Winners 2012-2013

2013: September 28 – October 4, Purina Farms, Gray Summit, MO

2013 - "Spirit of St. Louis"Chet Jezierski



Host Club: BCCA Board of Directors
Judge/Junior Showmanship/Beginner Puppy Judge: Pat Hastings
Sweeps Judge: Chet Jezierski, Britannia
Obedience Judge: Ginger Kinion
Herding: Sean Hathaway, Alan Koebke, Jim New (HIC)
Rally: Charlotte Mielziner
Agility: Christie Bowers

BOB: GCH Ha'Penny Deja Aphrodite

BOW/WD: Dreamchaser Strathearn Engage

BOS: GCH Ha'Penny Mirimar The Fab Fawn

WB: Dreamchaser Strathearn Legacy

Select Dog: GCH Dreamchaser Follow Your Dreams

Select Bitch: CH Scott Ragtyme You Are the Music In Me

RWD/Best Puppy: Papaw's Powered By Bing

Stud Dog: CH Strathearn's Hart and Soul

Brood Bitch: CH Chaniam Liath Keelin RA HSads HSbds HIas HXas

Best in Sweeps: Moonfellow Elexir O'Dreams

BOS in Sweeps: Sengalas Amelia McCrystal

Best in Veteran Sweeps: GCH Pentangle Rock’N Ryland P RN TDX HXAs OA OAJ OAF

Herding: HIT Saturday - CH Pentangle's Captain Jack BN RS HSAsd HSBd HIAsd HIBd HXAd HXBd AX AXJ MXF

Herding: HIT Sunday - CH Artisan here Comes the Sun HXAs

High Combined Score in Rally: CH Wynsum Rhythm And Brews RE MX MXB MXJ MJB XF T2B CGC

Show photos copyright © 2013, Allen Bierman, Agents Photo Service.
Download the complete marked catalog here (LARGE PDF file).

Conformation Judge Pat Hastings
BOB GCh Ha’Penny Deja Aphrodite – Valerie & Scott Shafer
BOS GCh Ha’Penny Mirimar the Fab Fawn – Mrs. J. Richard Schneider, Michele Marini, Victoria Null
BOW, WD Dreamchaser Strathearn Engage – Tina Duncan, Deb Quadland, Tom Dixon, Graeme Burdon
WB Dreamchaser Strathearn Legacy – Deb Quadland, Tom Dixon, Graeme Burdon
Select Dog GCH Dreamchaser Follow Your Dreams – C&J Desmond, D. Quadland, T. Dixon
Select Bitch CH Scott Ragtyme You Are the Music In Me – Carol Scott-Wathan, Lynn Zagarella, Jorge & Susie Olivera
RWD Papaw’s Powered By Bing — Leslie Papa
RWB Aberlour’s Odds On Favorite for Arannwood – Donna Maynard & Dawn Symes
Best Puppy Papaw’s Powered By Bing — Leslie Papa
Veteran Dog CH Strathearn’s Hart and Soul – Ann & Tom Dixon
Veteran Bitch CH Dunhill Inspiration – Carolyn O’Neil and Ray & Kathy Harrington
Stud Dog CH Strathearn’s Hart and Soul – Ann & Tom Dixon
Brood Bitch CH Chaniam Liath Keelin RA HSads HSbds HIas HXas – Tish Pollock
Sweeps Judge Chet Jezierski
Best in Sweeps (puppy) Moonfellow Elexir O’Dreams
BOS in Sweeps (puppy) Sengalas Amelia McCrystal
Best Veteran in Sweeps GCH Pentangle Rock’N Ryland P RN TDX HXas OA OAJ OAF
Best Opposite Veteran in Sweeps GCH Aellen Blu Persuasion
Obedience Judge Ginger Kinion
Highest Scoring Dog in Regular Classes MACH O’Duinnin Boing Boiing N Brown VCD1 MXF
Herding Judges Sean Hathaway & Alan Koebke

HIT #1

CH Pentangle’s Captain Jack BN RA HSAsd HSBsd HIAsd, Joanne Williamson
HIT #2 CH Artisan Here Comes the Sun HSAs, Carol Sirrine & Ann Witte
Agility Judge:Christie Bowers
Junior Showmanship Judge: Pat Hastings

2012: October 6-12, City of Industry, CA



Host Club: Bearded Collie Club of Southern California
Judge: Sue O’Brien, Sammara
Sweeps Judge: Susan Lybrand
Futurity Judge: Cindy Alspaugh
Junior Showmanship Judge: Arlene Rubenstein
Obedience Judge: Pauline Andrus
Herding Judges: Joel Levinson and Adrian Lopez
Agility Judge: Tammy Domico

BOB: GCh Spindrift Bend It Like Beckham HT OA AXJ OF

BOS: Ch Ragtyme Beautiful Soul

BOW/WB: Winberlee's It's Me Eloise

WD: Aberlour's Seabiscuit

Best In Sweepstakes: Willowisp Bit o'the Piper at Woodsong

Best in Futurity: Burlesque Rumor Has It

Show photos copyright © 2012, Donald McKee, TopFlight Photography.
See the Specialty photos on the official photographer’s website.

Conformation Judge Sue O’Brien
BOB GCh Spindrift Bend It Like Beckham HT OA AXJ OF – Shannon Smart
BOS Ch Ragtyme Beautiful Soul – Lynn & Vince Zagarella
BOW, WB Winberlee’s It’s Me Eloise – Joyce-Ann Burgett,Ian Copus, Rebecca Copus
WD Aberlour’s Seabiscuit – Dawn Symes, Shannon Symes
Select Dog GCH Classical’s My Turn – Wendy Marciante, Julie Kempster, Bea Sawka
Select Bitch GCH Woodsong Pandemonium – Olivia Lazarus, Norm Lazarus, Robert Morris, JoAnn Morris
RWD Sebring High Hopes — Linda Potter, John Potter, Kristen Andreassend, Michelle Ritter
RWB Larkangen’s American Trendy Girl – Patricia L. Rusko, Celia Sawyer
Veteran Dog GCH Brigadoon Daybar Believe It Or Not – Anna Marie Yura
Veteran Bitch CH Motlikru-Buaidh Earth Angel – Trina Neil, Nellie Neil
Stud Dog GCH Wigglesworth Thriller
Brood Bitch CH Winberlee’s Picture Perfect HT
Sweeps Judge Susan Lybrand
Best in Sweeps (puppy) Willowisp Bit o’the Piper at Woodsong
BOS in Sweeps (puppy) XTC’s He Could Go All the Way!
Best Veteran in Sweeps CH Dunhill Inspiration
Best Opposite Veteran in Sweeps GCH XTC’s What Can Brown Do For You?
Futurity Judge Cindy Alspaugh
Best in Futurity Burlesque Rumor Has It
BOS in Futurity Highlander Save the Last Dance
Obedience Judge Pauline Andrus
Highest Scoring Dog in Regular Classes CH Spindrift Something About Mary MXJ AX OF RA BN PT
Herding Judges Joel Levinson & Adrian Lopez

HIT #1

DC Pentangles Pedal To The Metal RN HSAs HXAds, Sharon Baker
HIT #2 CH Woodsong’s Danner Take A Hike RA HSAds, Nancy Thompson
Agility Judge:Tammy Domico
High in Trial Standard CH Spindrift Something About Mary BN RA PT AX MXJ OF
High in Trial Jumpers with Weaves Springhill’s Against All Odds HT
Time2Beat CH Wiggleworth Which Way Now PT AX AXJ NF
Junior Showmanship Judge: Arlene Rubenstein
Best Junior Handler Sarah Brody